Article Index

March 2019

Fri 1  Hadleigh Folk & Acoustic Music Nights  Harbottle and Jonas supported by Peter Hood
     Milkmaid Folk Club  Tom McConville + Tony Phillips
Sat 2  Debenham Community Centre, Gracechurch St, IP14 6BL  Doreen's Music Night
     Harwich International Shanty Festival @ Harwich Town Sailing Club Kimber's Men: Shanty Workshop + Concert
Sun 3    
Mon 4  Cambridge Junction  Coven: O'Hooley & Tidow, Lady Maisery & Grace Petrie
     Colchester Folk Club  Jon Boden & The Remnant Strings
Tue 5  Diss Corn Hall  Jon Boden & The Remnant Strings (a more acoustic   version of the Kings)
     St Neots Folk Club  Harbottle & Jonas
     Romford Folk Club  
     Cambridge Junction  
Wed 6    
Thu 7  The Cut, Halesworth  
Fri 8  FolkEast@Blaxhall Village Hall  The Blaxhall Sessions: The Wilson Family 
   

 Henley Community Centre IP6 0RP
 Tickets 01473 213740 or This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 Big Music Night
     Waveney Folk Club  
     Norfolk Ceilidhs  The Valiant Dance Band with caller Mary Panton
Sat 9  Cambridge Junction  Michael McGoldrick, John McCusker & John Doyle
     The Apex, Bury St Edmunds  The Fureys
Sun 10    
Mon 11  Sorrell Horse Folk Club, Shottisham  The Twisty Turns Duo
     Colchester Folk Club  Edgelarks
     The Apex, Bury St Edmunds  Leveret
Tue 12  St Neots Folk Club  Richard Digance
     Romford Folk Club  
     Seagull Theatre, Pakefield, Lowestoft  
Wed 13  Ely Folk Club  Luke Jackson + support tbc
Thur 14    
Fri 15  Milkmaid Folk Club  Causton & Walker
Sat 16  Ceilidhs on the Move, Clopton Village Hall, IP13 6QN  River Hundred Band
     Diss Corn Hall  
     Seagull Theatre, Pakefield, Lowestoft  Zingaro Blue
Sun 17    
Mon 18  Colchester Folk Club  Chris Wood
Tue 19  Cambridge Junction  The Rheingans Sisters
     The Apex, Bury St Edmunds  
     St Neots Folk Club  Open Stage
     Romford Folk Club  
Wed 20    
Thu 21  Cambridge Junction  
     The Apex, Bury St Edmunds  Fisherman's Friends
       Mile Twelve
 Fri  22  The Apex, Bury St Edmunds  Seth Lakeman
     Waveney Folk Club  
Sat 23    
Sun 24  Folk at The Froize  
     Black Fen Folk Club  
Mon 25  Colchester Folk Club  Pete Morton
Tue 26  St Neots Folk Club  Round the Room
     Romford Folk Club  
Wed 27  Haverfolk  Si Barron
Thu 28  Colchester Arts Centre  
Fri 29  Everyman Folk Club  Flossie Malavialle & Keith Donnelly
     Milkmaid Folk Club  
       
Sat 30  Diss Corn Hall  Martin Simpson
     Halesworth   5th Halesworth Day of Dance hosted by Oxblood   Molly
     Halesworth  5th Halesworth Day of Dance
 Ceilidh (evening) hosted by Harbour Lights   Band
     John Peel Centre  Alden, Patterson & Dashwood + Honey & The Bear
Sun 31    

 

Suffolk Folk

Norfolk Folk Association

Admin