Article Index

March 2019

Fri 1  Hadleigh Folk & Acoustic Music Nights  Harbottle and Jonas supported by Peter Hood
     Milkmaid Folk Club  Tom McConville + Tony Phillips
 Sat  2  Harwich International Shanty Festival @ Harwich Town Sailing Club Kimber's Men: Shanty Workshop + Concert
     Waveney Valley Folk Collective @ The Bank Arts Centre, Eye  Granny's Attic + Mild East
Sun 3    
Mon 4  Cambridge Junction  Coven: O'Hooley & Tidow, Lady Maisery & Grace Petrie
     Colchester Folk Club  Jon Boden & The Remnant Strings
Tue 5  Diss Corn Hall  Jon Boden & The Remnant Strings (a more acoustic   version of the Kings)
     St Neots Folk Club  Harbottle & Jonas
Wed 6    
Thu 7    
Fri 8  FolkEast@Blaxhall Village Hall  The Blaxhall Sessions: The Wilson Family 
   

 Henley Community Centre, Church Meadows, Henley, Ipswich IP6 0RP
 Tickets 01473 213740 or This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 Big Music Night 36: Graham Schofield, Jasper Ceilidh Band, Charlie Haylock, The Peter Kerr Band, Green  Tricker & Ward, Poacher, Rosewood. Proceeds to local charities
     Waveney Folk Club  The Shackleton Trio
     Norfolk Ceilidhs  The Valiant Dance Band with caller Mary Panton
Sat 9  Cambridge Junction  New Routes: Honey & The Bear & Kathleen Priddy
     Jelenka Balkan Dancing Workshop with Laura Shannon
     The Apex, Bury St Edmunds  The Fureys
Sun 10  Black Fen Folk Club  Megan Wisdom, Saul Bailey
Mon 11  Sorrell Horse Folk Club, Shottisham  The Twisty Turns Duo
     Colchester Folk Club  Edgelarks
     The Apex, Bury St Edmunds  Leveret
Tue 12  St Neots Folk Club  Richard Digance
Wed 13  Ely Folk Club  Luke Jackson + support tbc
Thur 14 Harwich Electric Palace @Harwich Town Sailing Club  Craobh Rua
Fri 15  Milkmaid Folk Club  Causton & Walker + Claudia Myatt Rivival
     Anteros Arts Foundation, Fye Bridge St, Norwich NR3 1LJ  Ana Silvera
Sat 16  Ceilidhs on the Move, Clopton Village Hall, IP13 6QN  River Hundred Band
     Seagull Theatre, Pakefield, Lowestoft  Zingaro Blue
Sun 17    
Mon 18  Colchester Folk Club  Chris Wood
Tue 19  Cambridge Junction  The Rheingans Sisters
     St Neots Folk Club  Open Stage
     Romford Folk Club  Guest Night with Déjà vu plus Floor Spots
Wed 20    
Thu 21  Seagull Theatre, Pakefield, Lowestoft  Mile Twelve
     The Apex, Bury St Edmunds  Fisherman's Friends
 Fri  22  The Apex, Bury St Edmunds  Seth Lakeman
     Waveney Folk Club  Harbottle & Jonas
Sat 23    
Sun 24    
Mon 25  Colchester Folk Club  Pete Morton
Tue 26  St Neots Folk Club  Round the Room
Wed 27  Haverfolk  Si Barron
Thu 28    
Fri 29  Everyman Folk Club  Flossie Malavialle & Keith Donnelly
     Anteros Arts Foundation, Fye Bridge St, Norwich NR3 1LJ  Jimmy Aldridge & Sid Goldsmith
Sat 30  Diss Corn Hall  Martin Simpson
     Halesworth   5th Halesworth Day of Dance hosted by Oxblood   Molly
     Halesworth  5th Halesworth Day of Dance
 Ceilidh (evening) hosted by Harbour Lights Band
     John Peel Centre  Alden, Patterson & Dashwood + Honey & The Bear
     The Fisher Theatre, Bungay  The Salts
Sun 31  Folk at The Froize  The Shackleton Trio

 

Suffolk Folk

Norfolk Folk Association

Admin